Open Art Projects / PROJEKTY / Noc zdobywa dzień

Noc zdobywa dzień

Maria Loboda

Kraków, Zakopane

29 – 30 maja 2015

 

Noc zdobywa dzień to druga odsłona pracy Marii Lobody zrealizowanej w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Dzień za noc. Witraż powstał przy okazji Konferencji tatrzańskiej – spotkania poświęconego awangardowej tradycji Zakopanego, mitologii miasta i otaczającej go natury. Ukazuje majestatyczną przyrodę przez pryzmat geometrycznych struktur. Przysłania i rozmywa krajobraz, nawiązując do modernistycznych wizji tatrzańskiego krajobrazu. Tytuł pracy to nawiązanie do technik operatorskich. Nakładanie barwnych filtrów na obiektyw kamery zmienia właściwości rejestrowanego obrazu, tworzy iluzję rzeczywistości innej niż ta utrwalana na taśmie.

Schronisko, a tym samym powstała zimą ubiegłego roku praca, pozostawały niedostępne aż do wiosny. Noc zdobywa dzień, nowy film Marii Lobody był wstępem do podróży wśród górskiej natury. Jego prezentacja poprzedziła wyprawę do Doliny Pięciu Stawów.

Film został zrealizowany w technice dzień za noc. Jest tajemniczą kombinacją obrazów symetrycznie uregulowanej miejskiej zieleni i wyrafinowanej architektury z dzikością natury i surowością gór. Jego pierwsza projekcja odbyła się podczas wieczornego rejsu łodzią po Wiśle. Po rejsie publiczność przeniosła się z Karkowa do Zakopanego, by tam udać się na wysokogórską wędrówkę.

Program uzupełniło spotkanie z artystką w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, prezentacja Amy Sherlock (frieze magazine) w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz wysokogórskich przewodników o tatrzańskiej przyrodzie podczas wędrówki do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

 

 

 

 

***

Projekt jest realizowany przez Open Art Projects we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie oraz Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy organizacyjni: Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Dodatkowe wsparcie: Hotel Diamond w Zakopanem

Partnerzy Open Art Projects: Fundacja Rodziny Staraków, Spectra Art Space, Europejskie Centrum Odszkodowań S.A.
Podziękowania: Elżbieta Dzikowska, Ewa Kanigowska-Giedroyč, Tomas Julier, Marta Krzeptowska, Marychna Krzeptowska, Krzysztof Lewandowski, Anna Muszyńska, Anna i Jerzy Starak.