Open Art Projects / PROJEKTY / Wspólna sprawa

Wspólna sprawa

Paweł Althamer

Wspólna sprawa (2009), projekt Pawła Althamera, to dokumentowane działania grupowe, rzeźba społeczna, a także film dokumentalny utrzymany w konwencji fantastyczno-naukowej. Warszawskie osiedle mieszkaniowe Bródno-Podgrodzie powstało w czasach PRL-u jako zaplecze mieszkalne dla pracowników fabryki samochodów, elektrociepłowni i innych okolicznych zakładów przemysłowych. W scenerii osiedla pojawia się grupa sąsiadów z bloku przy Krasnobrodzkiej 13 ubranych w niezwykłe kostiumy – skafandry i płaszcze w kolorze złotym. Nasuwają one skojarzenia ze sferą fantastyczno-naukową, ale także odsyłają – głównie za sprawą koloru – do  marzeń o bajecznym przepychu. Jednocześnie kolor ten odnosi się do metafizycznego wymiaru rzeczywistości. Ubrani w skafandry ludzie stają się gośćmi we własnej okolicy, podróżnikami, którzy poruszają się na granicy dwóch rzeczywistości, tej codziennej – oswojonej oraz fantastycznej – obcej. Ich pojawienie się ingeruje w potoczny odbiór rzeczywistości, wprowadza zamieszanie jak w czasie karnawału, kiedy to rzeczywistość brana jest w cudzysłów i następuje wyrwanie z utartego sposobu bycia w świecie.

Uczestnikami Wspólnej sprawy są ochotnicy wybrani spośród sąsiadów Pawła Althamera. Biorą oni udział we wspólnych działaniach, spotkaniach z różnymi specjalistami i naukowcami oraz w niezwykłych podróżach. Istotne znaczenie w kreowaniu wydarzeń ma ich własna inicjatywa i zachowanie w sytuacjach, podczas których potoczna rzeczywistość osiedlowego życia skonfrontowana zostaje z niezwykłymi propozycjami lub fantastycznymi zdarzeniami. Interesujące mogą być także reakcje i ingerencje przypadkowych świadków tych działań, które odbywają sie w przestrzeni publicznej.

Mieszkańcy bloku odbywają też podróże. Udali się na przykład na spotkanie z innym, radykalnym wydaniem modernistycznej wizji architektoniczno-społecznej, której ucieleśnieniem jest Brasilia – wybudowana w głębi interioru stolica Brazylii. Ponad 150 uczestników projektu pojawiło się 4 czerwca w Brukseli. Przylecieli zaprojektowanym przez artystę złotym Boeingiem 737. Ich pierwszym przystankiem w mieście były tereny Expo 58, będące obszarem w przedziwny sposób reprezentującym świat w całej jego złożoności, a jednocześnie sprowadzony do elementarnej cząstki. Górujący nad narodowymi pawilonami model atomu stał się symbolicznym punktem wyjścia dla wizyty w dzielnicy europejskiej i interakcji z mieszkańcami miasta.

 

Zobacz: Modern Art Oxford, Artforum

 

Zorganizowano dzięki wsparciu: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, Rady Pamięci Walk i Męczeństwa, Europejskiego Centrum Solidarności

Partnerzy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasada RP w Belgii, Instytut Polski w Brukseli, Polskie Linie Lotnicze LOT, The Henry Moore Foundation, Modern Art Oxford, Nottingham Contemporary

Patroni medialni: TVN, TVP, Polsat