Open Art Projects / PROJEKTY / Mother Earth, Sister Moon

Mother Earth, Sister Moon

Christian Tomaszewski, Joanna Malinowska

Mother Earth, Sister Moon (2009) - przygotowywany na nowojorskie biennale Performa 09 projekt Christiana Tomaszewskiego i Joanny Malinowskiej skupia różnorodne ślady fascynacji kosmosem w krajach byłego bloku wschodniego. Artyści tropią je w kulturze wizualnej państw komunistycznych, wpisując jednocześnie w kontekst zachodniej popkultury. Zanurzają się w utopijnych wizjach przyszłości, naznaczonych marzeniami o podboju kosmosu z czasów zimnej wojny.

Absurdalnie wielki skafander radzieckiej kosmonautki został skonstruowany z myślą o ironicznej postaci Hon. En Katedral, rozerotyzowanej kobiety-olbrzymki, zbudowanej w 1966 roku w Moderna Museet w Sztokholmie przez Nikki de Saint Phalle i Jeana Tinguely’ego. We wnętrzu rzeźby Tomaszewskiego i Malinowskiej odbywa się pokaz mody z muzyką Masami Tomihisa. Prezentowane kostiumy nawiązują do projektów twórców rosyjskiej awangardy, filmów science fiction, fenomenu radzieckiego programu kosmicznego oraz do tajemniczej eksplozji nad rzeką Tunguska z 1908 r.

Zobacz: Performa, Culture.pl, artnet

 

Projekt zrealizowany we współpracy z Performa 09

Partnerzy projektu: Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Trust for Mutual Understanding, Instytut Adama Mickiewicza, Illya Szilak

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.